9 nejzajímavějších adventních trhů ve Vídni

Přemýšlíte, jestli se vyplatí letos vyrazit za adventními trhy do Vídně? Pak neváhejte! Rakouská metropole je díky sváteční výzdobě ještě kouzelnější než kdy jindy. Vánočních trhů je ve městě mnoho a každý z nich je něčím jedinečný. Průvodce adventní Vídní vám ale prozradí, kam se vyplatí zajít na punč, kam na nejlepší klobásu a kde nakoupit designové dárky.
Adventní trhy ve Vídni

Adventní trhy ve Vídni

Na úvod nutno podotknout, že se v žádném případě nejedná o kompletní seznam všech adventních trhů ve Vídni. V článku najdete tipy primárně na ty v centru města. Pokud trávíte víkend ve Vídni a poštěstí se vám sehnat ubytování v centru, určitě je stihnete pěšky obejít všechny (s výjimkou Schönbrunnu, kam se dá pohodlně dojet metrem). Tady jsou:

1) Trhy před vídeňskou radnicí

Nejznámější a největší jsou trhy před vídeňskou radnicí. Kromě punče a svařeného vína na nespočet způsobů a dalších vánočních specialit lákají hlavně na velké kluziště. Ve stáncích pak kromě všemožných pochutin zakoupíte také drobné dárky a vánoční ozdoby. Nejvíc ale nadchne samotná výzdoba trhů, a to i přesto, že vídeňský vánoční strom není tak majestátní jako ten na pražském Staroměstském náměstí. Zato však světýlky září snad všechny stromy ve zdejším parku. Zkrátka radost pohledět.

Adventní trhy ve Vídni
Adventní trhy před vídeňskou radnicí, foto: Kamila Stojanovová

2) Náměstí Maria-Theresien-Platz

Za nákupem drobností s vánoční tématikou zajděte na náměstí Maria-Theresien-Platz u Přírodovědného a Kunsthistorického muzea. Najdete tu desítky stánků s ozdobami, šperky, suvenýry z Vídně a rukodělnými výrobky od vonných mýdel po svíčky. Jinými slovy je to mezi vídeňskými adventními trhy spíše klasika. Počítejte s tím, že je zde výstupní a nástupní stanoviště mnoha autobusových zájezdů, takže tu hlavně může být docela plno.

Vánoční trhy ve Vídni, Maria-Theresien-Platz
Vánoční trhy na Maria-Theresien-Platz, foto: Kamila Stojanovová

3) Designové trhy v muzejní čtvrti

Kontrastem ke klasickým trhům je nádvoří Muzejní čtvrti, kde vsadili na futuristické pojetí stánků. Vlastně to nejsou ani tak stánky, jako spíše malé bary a prodejny designových dárků. Zdejší neotřelou atmosféru podtrhují jak světelné instalace a originální výzdoba, tak i hudba v podání DJs nebo živých kapel. Zahrát si tu můžete metanou nebo bowling. I ten je sám o sobě součástí světelné instalace. Na tento trh chodí příjemný večer trávit hlavně místní. Tip: Každou neděli se tu koná bazar gramofonových desek.

Advent ve vídeňské muzejní čtvrti
Advent ve vídeňské muzejní čtvrti, foto: Kamila Stojanovová

4) Romantický Spittelberg

Vídeňský Montmartre, jak se biedermeierovské čtvrti Spittelberg často říká, je plný romantických kaváren, restaurací a dvorků. Pokud z Vídně znáte dosud jen široké bulváry a nablýskané paláce, tady se vám císařské město ukáže z úplně jiné perspektivy. A zdejší vánoční trh? To je kapitola sama o sobě. Zajděte si sem na vydatné sýrové špecle, sladké vafle nebo palačinky. Najdete tu i několik stánků se specialitami z různých koutů světa, ať už je to čokoláda z Venezuely nebo třeba uzeniny z Bosny a Hercegoviny. Nechybí ani stánky rakouských farmářů a cukrářů. Nakoupíte tu také originální rukodělné výrobky od šperků po vlněný kabát. V uličkách Spittelbergu na vás zkrátka dýchne atmosféra jako za starých časů, kdy se nakupovalo jen na tržištích.

Vánoční trhy Spittelberg
Vánoční trhy ve čtvrti Spittelberg, foto: Kamila Stojanovová

5) Umění na náměstí Karlsplatz

Pokud chcete vaše blízké obdarovat něčím opravdu originálním, zajděte na náměstí Karlsplatz. Zdejší trhy jsou zaměřené výhradně na rukodělné výrobky a farmářské produkty vyrobené v Rakousku. Je libo nějaký šperk, nebo sošku vyřezávanou ze dřeva či kamene? Nebo ručně vyráběné ozdoby z barevných sklíček? Či snad designový šálek na kávu? Fantazii se zde meze nekladou. A zatímco dospělí nakupují, děti se mohou zabavit na šlapací drezíně anebo se vrhnout do hromady slámy a zkusit najít některou z hraček, které jsou v ní poschovávané.

Adventní trhy na náměstí Karlsplatz
Adventní trhy na náměstí Karlsplatz, foto: Kamila Stojanovová

6) Náměstí Stephansplatz

Menší trh najdete také na prostranství okolo katedrály sv. Štěpána v samém srdci města. Sem si můžete zajít na punč nebo svařák a obrovské koblihy neboli Krapfen. Ideální místo na menší pauzu mezi nákupy v nákupních třídách Am Graben a Kärtner Straße.

Trhy u katedrály sv. Štěpána ve Vídni
Trhy u katedrály sv. Štěpána ve Vídni, foto: Kamila Stojanovová

7) Náměstí Am Hof

Chodíte na vánoční trhy hlavně za jídlem a pitím? Pak byste neměli vynechat náměstí Am Hof. Polovina zdejších stánků nabízí občerstvení, delikatesy a další rakouské speciality od sýrů po likéry a pálenky. Vaší pozornosti by neměl uniknout stánek s uzeninami “Speck Standl”, kde si můžete dát výbornou klobásu a nakoupit nějaké ty uzeniny s sebou a zpříjemnit si svátky doma.

Stánek s uzeninami na náměstí Am Hof, foto: Kamila Stojanovová

8) Starovídeňské trhy na náměstí Freyung

Další ideální zastávkou pro mlsné jazýčky jsou trhy na náměstí Freyung. Jak už název napovídá, najdete tu hlavně tradiční speciality od farmářů a řemeslné výrobky. Ochutnat tu můžete také vína od rakouských vinařů, kterých se na náměstí Freyung prezentuje hned několik. A až půjdete odtud, nezapomeňte to vzít přes Ferstlovu pasáž, kde na vás dýchne atmosféra druhé poloviny 19. století. Je to vskutku architektonický klenot.

Ferstelova pasáž ve Vídni
Ferstelova pasáž ve Vídni, foto: Kamila Stojanovová

9) Zámek Schönbrunn

Naší poslední zastávkou je zámek Schönbrunn. Z centra sem dojedete za pár minut metrem linky U4. Na zdejším adventním trhu najdete od každého trochu – vídeňské suvenýry, ručně vyráběné vánoční ozdoby ze skla, dřeva i kovu, šperky, ručně vyráběné zápisníky… Zkrátka vše, na co si vzpomenete. Na první pohled vás také jistě upoutá stánek s obrovskými preclíky, které jsou k dostání se sladkou i slanou náplní nebo samotné. A až budete z toho vandrování po trzích zkřehlí na kost, kromě svařeného vína vás tu zahřejí i velké plynové ohřívače.

Advent na zámku Schönbrunn, foto: Kamila Stojanovová

A pár rad na závěr…

Před návštěvou vídeňských adventních trhů počítejte s tím, že většina stánků přijímá pouze platby v hotovosti. Platební terminály mají pouze stánky s dražším zbožím, jako jsou šperky či různá umělecká díla. Na všech trzích jsou však k dispozici mobilní bankomaty. Stejně tak jsou všechny větší trhy vybaveny toaletami a na hlavním trhu na náměstí Rathausplatz najdete také skříňky na uschování osobních věcí, které přijdou vhod zejména těm, kdo si sem přijdou zabruslit. Ceny občerstvení se liší trh od trhu. Za punč nebo svařené zaplatíte obvykle od 4 do 6 EUR podle druhu (plus záloha na vratný hrníček), ceny teplého jídla se pohybují v průměru kolem 5 až 7 EUR, za farmářské speciality si připlatíte.

Mapa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Napsat komentář