Cestování do zahraničí podle semaforu

Se schválením tzv. semaforu pro cestování do zahraničí mnozí z nás zajásali, že se svoboda pohybu pro nás Čechy začíná pomalu vracet do normálu. Po bližším prozkoumání vládou schváleného systému však zjišťujeme, že věc není zas až tak jednoduchá, jak se na první pohled zdálo. V čem je tedy problém?
Semafor

Cestování do zahraničí vládní semafor neupravuje

Ministerstvo zdravotnictví sice drtivou většinu evropských zemí z epidemiologického hlediska považuje za bezpečnou a při návratu z nich nebude nutné se prokazovat negativním testem na Covid-19, ani se na dva týdny zavírat doma, nicméně je třeba mít na paměti, že nám své hranice musí primárně otevřít cílová destinace. A tady začíná problém, neboť každá země má jiná pravidla a jiný plán uvolňování opatření. Tento fakt však mapa Ministerstva zdravotnictví na první pohled nezohledňuje. Dobrou zprávou pro individuální cestovatele i cestovní kanceláře je, že Ministerstvo zahraničních věcí dle zprávy z 3. června již pracuje na interaktivní mapě, která bude k dispozici na webových stránkách MZV a bude pravidelně aktualizována na základě informací ze zastupitelských úřadů. Než se tak stane, pojďme si systém alespoň trochu přiblížit.

Zelená a červená bez testu a karantény

Takto vypadá mapa Evropy podle závažnosti výskytu Covid-19 aktuální k 1. červnu:

Mapa Evropy
Mapa Evropy podle závažnosti výskytu Covid-19, zdroj: MZ ČR

 

Pro našince platí, že: “Do zeleně a oranžově označených zemí je možné cestovat bez omezení při návratu zpět. Test na covid bude vyžadován při cestě z červeně označených zemí.” (MZ ČR, 1. 6. 2020) Nutno však dodat, že Ministerstvo zahraničních věcí stále až do 14. června včetně doporučuje cestovat do zahraničí pouze v nezbytně nutných případech, tudíž bez testu či karantény se z výše uvedených zemí s nízkým a středním rizikem bude možné navracet zpět do ČR až od 15. června. Jak vidíte, mapa se zatím týká pouze států EU a Schenghenského prostoru. Pokud se podíváme na webové stránky Ministerstva zahraničních věcí, které se semaforem z dílny rezortu zdravotnictví řídí pouze pro návrat ze zahraničí, máme možnost si ověřit podmínky pro vstup do jednotlivých zemí. Jejich seznam najdete zde.

Kam je možné cestovat?

Pokud jste se před chvílí vrátili z rozcestníku na webu MZV a jste trochu rozčarovaní z toho, že se v té změti informací nevyznáte, nezoufejte. Redakce cestujlevne.com si dala tu práci a sestavila interaktivní mapu s přehledem podmínek pro vstup do jednotlivých zemí po celém světě, z níž zjistíte, že situace zdaleka není tak růžová. Mapu najdete přímo na domovské stránce cestujlevne.com, za což jim náleží palec nahoru. Věřme, že je mapa průběžně aktualizovaná podle údajů od MZV, jak redakce trvrdí. Snad se ale brzy dočkáme také oficiální verze přímo na webu Ministerstva zahraničních věcí. Například do Francie bude možné za účelem turistiky možné cestovat až od 10. 7. a v Maďarsku se mohou cizinci zdržet maximálně 48 hodin. Švýcarsko, které je na mapě Ministerstva zdravotnictví označeno jako země s nízkým rizikem, až do odvolání neumožní překračovat hranice za účelem turistiky. Pokud jste si tedy na letošní léto naplánovali roadtrip Evropou, nejspíše s ním budete ještě muset počkat, anebo se konečně odhodlat k objevování krás naší země.

Jedna z nejvíce zasažených zemí opět láká turisty

Pozoruhodné je, že Itálie, která byla jednou z nejvíce zasažených evropských zemí, se k 3. 6. plně otevřela pro občany EU, Velké Británie, Norska a Švýcarska. Nadále v zemi však platí povinnost nošení roušek v obchodech či hromadné dopravě, pakliže není možné dodržovat bezpečnou vzdálenost. Turisté již mohou zavítat i do galerií a muzeí. Již v květnu se navíc objevily zprávy o tom, že místní vláda Sicílie plánuje turistům proplácet letenky a první noc v hotelu. Podobná podpůrná opatření možná postupem času připraví i další italské regiony, což by snad mohlo pomoci nastartovat tamní ekonomiku.

Strávili byste dovolenou v Itálii, pokud by Vám destinace část nákladů proplatila?
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Napsat komentář