Norimberk se každý rok v květnu halí do modré

Každý rok na začátku května pořádá město proslulé pečenými klobáskami a perníčky festival světel, jemuž dominuje modrá. Blaue Nacht neboli Modrá noc letos připadla na 3. a 4. května. Pokud vám nevadí pohybovat se večerním městem v davu lidí, návštěva určitě stojí za to.
festival světel, Norimberk


Na co se připravit

Festivaly světel pořádají metropole po celém světě. Kdo už některý z nich navštívil, přesvědčil se o tom, že přitahují velkou pozornost místních i turistů. Norimberk v tomto není výjimkou. Jak už napovídá název, specialitou zdejšího festivalu je modrá barva. Ta zde totiž dominuje téměř všem světelným instalacím. A nutno dodat, že historické památky jako Císařský hrad nebo kostel Panny Marie z dob Karla IV. jsou úžasnou kulisou. Počítejte s tím, že u hlavních stanovišť, kterými jsou právě dvě zmíněné památky, je pokaždé nejvíce lidí. Nemusíte se ale bát tlačenice, německý dav je spořádaný. Modrou noc si nenechávají ujít ani rodiny s dětmi.

Program

To nejzajímavější vypukne v pátek večer úderem 20. hodiny, v sobotu pak o hodinu dříve. Eliminovat Modrou noc jen na venkovní světelné instalace by však bylo dost nepřesné. Dlouhá noc umění a kultury – jak zní podtitul festivalu – je totiž především nocí muzeí a galerií. Účastní se např. Deutsche Bahn Museum, Staatstheater Nürnberg, Neues Museum Nürnberg a další kulturní instituce. Jejich program láká návštěvníky stejně tak jako venkovní světelná show – pořadatelé očekávají podobně jako v minulých letech okolo 130 000 platících návštěvníků. Hlavní program trvá do půlnoci, ani poté však milovníci kultury ještě nejdou spát – zájemci se mohou zúčastnit i speciálních nočních prohlídek a setkání probíhajících až do brzkých ranních hodin.

Největší lákadla

Nejvíce pozornosti opět přiláká Císařský hrad, na jehož stěnách odvypráví dvojice korejských umělců pestrobarevný příběh lidského života plného radostných kuriozit. Manželé Eun Hui a Chang Min Lee žijí v Norimberku už deset let. Stejně tak dlouho se na Modré noci podílí skupina umělců Urbanscreen z Brém, která letos na náměstí Hauptmarkt na budově Nové radnice představí obrazovou kompozici s názvem KONTRA.

Praktické informace pro návštěvníky

  • venkovní program je přístupný zdarma
  • vstupné do muzeí a galerií: v předprodeji do pátku 3.5.2019 20:00 15,70 EUR, při koupi skupinové vstupenky pro 5 osob vyjde cena na 13,80 EUR pro jednoho (každý dostane svůj lístek, není tedy nutné se účastnit programu ve skupině), po zahájení festivalu se cena za jednu vstupenku zvyšuje na 20 EUR, vstupenky je možné zakoupit online k vytištění zde nebo v označených kioscích, případně přímo u vstupu do muzeí, vstupenky platí na oba dny
  • doprava: vstupenka slouží po oba dny už od odpoledne (pátek od 16h, sobota od 15h) zároveň jako jízdenka městské hromadné dopravy, místní dopravní podnik posílí noční spoje linek metra, autobusů a tramvají
  • občerstvení: stánky budou k dispozici na náměstích Lorenzer Platz, Rathausplatz a Sebalder Platz
  • ubytování: hotely v centru města mají stále volné kapacity (podívejte se třeba na Booking.com, případně mohu doporučit komfortní designové hotely sítě Motel One za rozumnou cenu – pokud se přihlásíte do jejich programu BeOne, dostanete k první rezervaci snídani zdarma a další výhody)
  • informace o programu a plán muzeí: blauenacht.nuernberg.de
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Napsat komentář